Okrasná zahrada svépomocí: Trávník

16/02/2019

Jak se starat o trávník

Základem hezkého trávníku je pravidelná seč. Nenechávejte trávník zbytečně přerůst. Trávník potřebuje dýchat, aby se udržel hustý, chce být sečen alespoň každých 10-14 dní, dle toho, jak moc zrovna roste. Nešetřete na sekačce, protože čistý střih urychluje a zkvalitňuje růst. 100% posbíraná tráva zabraňuje zahnívání v travním drnu a tím i problémům s vyhnilými místy.

To nejpotřebnější k růstu je voda

Nechci Vám nyní prodávat závlahový systém. Argumentace že se Vám trávník po létě dokázal sám vzchopit je dost silná a já s ní souhlasím.

Ale - kdy nejvíce využíváte svojí zahradu? Při jarních plískanicích, podzimních mlhách? V zimě? Dle mého je nejvytíženější zahrada v měsících květen – září. V měsících, kdy u nás bohužel díky globálnímu oteplování téměř neprší. V roce 2018 jsem zmokl jednou koncem března, jednou v červenci a pak až v říjnu. To je opravdu málo a je to špatné. Minimálně pro živý organismus jako je Váš trávník je to opravdu špatné.

Řešením je závlahový systém v cenové relaci za m2 v průměru kolem 150-250Kč. Zaplatíte sice nějaké peníze za vodu (v loňském, opravdu suchém roce byla spotřeba cca na 500m2 trávníku v přepočtu na peníze cena okolo 5000Kč), ale tím vám zase klesají náklady na opravu trávníku, revitalizace po suchém období a tak podobně.

Závlahový systém jako investice

Kdykoli budete investovat do vody v zahradě, tak tím vždy děláte velký kus práce pro lokální přírodu. Díky vaší závlaze má trávník z čeho růst, vytváříte tím mikroklima, které vám pomůže přečkat letní horka mnohem příjemněji. Díky vám budou mít ptáci a ostatní obyvatelé zahrady co pít (na to navazují další body, jako je využití živých organismů v zahradě jakožto prevenci proti škůdcům – ptactvo, užitečný hmyz.

Navíc nejde o plýtvání vodou, jako třeba při koupání a podobně. Vy vracíte vodu zpět do půdy, zlepšujete půdní deficit, a navíc vlhká půda lépe absorbuje srážkovou vodu, oproti přeschlé rozpraskané půdě, po které letní bouřková srážka jen steče někam do kanalizace.

Dalším častým problémem v trávníku jsou vypálené fleky od Vašich čtyřnohých miláčků. Ano, i já raději pustím psa někdy pouze na zahradu, než abych s ním šel na delší procházku a on se vyvenčil v přírodě nebo nějakém městském parku. Je to pohodlnější a jemu to v rámci krátkodobého řešení bude stačit.

Jenže bez použití závlahových systémů se poté podívám a hrozím se, co mi v létě zbylo po trávníku. Trávník vypadá jako dalmatin a já opět musím opravovat a dosívat. S použitím závlahy k tomu nedojde, protože 2-3x spuštěná závlaha za den, třeba jen na 2 minuty, spláchne všechny toxické látky z rostlin a trávník prosperuje, roste a těší se své sytě zelené barvě.

Pokud tedy trávník má vodu, tak vy můžete jít o krok dál - například k hnojení.

Další péče o trávník

Hnojiva

Existují široká spektra hnojiv. Já osobně, pokud chci ušetřit, volím profesionální celoroční hnojiva, které aplikuji ihned po jarní vertikutaci a mám jistotu, že po celou sezónu má trávník přesně to, co potřebuje pro svůj růst.

Vertikutace

V prvních bodech jsem nastínil jak udělat základ, ale co když chci opravdu trávníku dopřát to nejlepší?

Vertikutujte. Vertikutace je provzdušnění kořenového systému sekačce podobným strojem, který svými noži vytahá (vyhrabe) stařinu, která je v trávníku nejvíce po zimě a nebo na podzim po sezóně, kdy jsme aktivně sekali, rozruší vrchní vrstvu půdy a pustí ke kořenům kyslík. Trávník během týdne opravdu prokoukne, zazelená a vy se tím zbavujete mechu, plevelů a všeho, co v trávníku nechcete.

Různorodost rostlin

Nejsem fanoušek jednodruhových trávníků, protože v diverzitě se skrývá i imunita proti různým houbovým a jiným chorobám. Podívejte se, jak dopadají široké lány polí. Začínáme se vracet k dělení polí na menší celky, které se navzájem chrání před nemocemi a erozí. A podobně je tomu i v trávníku.

Kvalitní dodavatelé, které používají profesionální realizátoři, nám nabízí široké spektrum trav ve směsi, kterou u vás používáme (jílky, lipnicovité atd). Tudíž pokud budete chtít doset trávník po vertikutaci, poohlédněte se po vertikutační směsi, která Vám nabídne přesně namíchané druhy trav, které se Vám hodí pro tuto operaci na zahradě.

Pokud dodržíte alespoň první tři body, tak věřím, že budete mít trávník zelený. A zbytek záleží na vás, kolik mu dáte operací navíc jako bonus.

Závěr

Rád bych Vám pravidelně přinášel rady jak mít takovou zahradu, která Vám bude dělat radost. Základem je pečlivé plánování a projektování zahrady, kdy se nebojte říci o architektonické zpracování konceptu Vaší okrasné zahrady. Vyhnete se tím vyhozeným investicím a dostanete základní know how.

Doufám, že moje rady Vám pomohou s Vaší realizací svépomocí nebo alespoň poskytne dostatečný rozhled k tomu, aby jste si vhodně rozvrhli investice a plány s kouskem přírody, o který máte možnost se starat.

Mým snem je jít po ulici a vidět široké spektrum zahrad, kdy jedna procházka se může změnit v cestu kolem světa, alespoň v podobě zeleně.

PS: Zelená uklidňuje a přináší Vám pocit bezpečí a harmonie, tak s chutí do toho!

Návrh a realizace zahrad na klíč

Zabýváme se návrhem a projektováním zahrad, jejich realizací a kompletní péčí o zeleň. Tvoříme zahradní jezírka, produkční zahrady a poskytujeme i údržbu zahrad. V naší nabídce naleznete také tvorbu vodních a architektonických prvků, jakou jsou jezírka a zídky.

Kontakt

+420 722 032 765
info@zahrady-belousek.cz
Lukáš Běloušek
Křivoklátská 969, 271 01 Nové Strašecí
Click me

Zásady zpracování osobních údajů

userhomephoneenvelope