Okrasná zahrada svépomocí: Úvod

26/01/2019

Každý se při plánování své zahrady rozmýšlí, jak uspořádat svůj pozemek, aby splnil všechna očekávání, která od něj má. Lidé tak často volí kompromisní řešení, z důvodu nedostatků financí.

Jsou ale i tací, kteří si jednoduše neví rady, a nevědí, jaké jsou jejich možnosti proměny pozemku v užitkovou, případně okrasnou zahradu, kde budou moct trávit svůj volný čas k různorodým aktivitám.

Prací zahradních architektů a zahradních realizátorů je pomoci klientovi buď s návrhem zahrady, nebo se samotnou realizací, kdy je od nás očekávaná čistá práce, bez chyb a bez problémů do budoucna.

Zde však začíná být patrný rozdíl mezi dobrou a špatnou firmou.

Vzhledem k vývoji trhu práce v ČR často jedinec zaměstná partu lidí, kteří nejsou znalí nebo nemají žádný vztah k práci, kterou vykonávají. Avšak to je právě to rozhodující kritérium, zda zahrada a všechny okrasné prvky v ní bude kvalitní či nikoli.

Troufám si říct, že základní zahradu pro běžný užitek si zvládne český kutil udělat sám. Naveze zeminu, zhruba srovná terén, zasadí pár ovocných stromků které koupí v hobby marketu, rozhází nejlevnější trávníkovou směs, kterou zde zakoupí a čeká, co bude.

Když bude mít štěstí, tak mu zaprší a trávník, včetně náletových plevelů, vzejde. Stromků je mu líto, obzvlášť když za ně zaplatil několik stovek korun, tak je dvakrát týdně zalije a opět čeká.

Jak jde čas, tak se finanční situace zlepšuje (předpokládám, že to je cíl každého z nás) a tak si začne na zahradě dovolovat. Opět přichází na řadu obchodní řetězce a dárky, kdy sem tam vidí rostlinku za pár korun a do zahrady ji vysadí.

Takto si troufám říci vydrží většina z vás, co si nyní čtou tento článek, zhruba deset let, než vás zahrada začne přerůstat a vy pochopíte, že je zapotřebí pomoci.

Jenže jakou pomoc chtít, v čem vám pomůže a co vám přinese? Bude stát hodně?

Vždy záleží na tom, na jaké zahradě vám záleží. Každý by rád anglický trávník (bože, to se nedoplatím), krásné živé ploty pro lepší soukromí (bože, to bude ale práce), ovocné stromy které mi dají několik bedýnek ovoce (jenže to stále nepřichází), zatímco v supermarketu koupené zakrslé stromečky mají 4 metry a stále rostou, přičemž váš výhled do všech koutů zahrady je ta tam.

Popravdě doufám, že tohle jsou pouze výtvory mé představivosti a podobné situace nenastávají. Pokud ano, jsou tu lidé, kteří umí pomoci a nemusí vás to stáhnout z kůže.

Nejlepší je začít tím, co je nejvíce vidět a je zelené po celý rok - a to je trávník, kterému se budu věnovat v dnešním úvodním článku o tom, jak vytvořit okrasnou zahradu bez velkých investic.

 

Návrh a realizace zahrad na klíč

Zabýváme se návrhem a projektováním zahrad, jejich realizací a kompletní péčí o zeleň. Tvoříme zahradní jezírka, produkční zahrady a poskytujeme i údržbu zahrad. V naší nabídce naleznete také tvorbu vodních a architektonických prvků, jakou jsou jezírka a zídky.

Kontakt

+420 722 032 765
info@zahrady-belousek.cz
Lukáš Běloušek
Křivoklátská 969, 271 01 Nové Strašecí
Click me

Zásady zpracování osobních údajů

userhomephoneenvelope