Revitalizace jezírka a realizace zahrady a závlahy Lužná

  • Realizace okrasného jezírka
  • Realizace skalky
  • Revitalizace
  • Stavební práce
  • Trávníková obruba
  • Trvalkové výsadby
  • Vodní prvky
  • Závlahové systémy

Na pozemcích situovaných v blízkosti lesa, které byly v minulosti silně podmáčeny a fungovaly jako nivní louka, vznikla nová rezidenční oblast novostaveb. Jednou z nich byl tento dům.

Při zahájení zemních prací a výkopu základů stavitelé zjistili, že spodní voda se nachází již v prvních 50cm. Tak vznikl prvotní nápad vytvořit na daném místě jezírko.

První jezírko navrhla a realizovala jiná firma, kdy do vzniklého svahu, který měl plnit funkci skalky, zakomponovali jezírko bez jakékoli hydroizolace, vylili límec z betonu, do něj zamačkali kameny a (nejspíše) očekávali, že takto bude jezírko fungovat.

Realizace prvního jezírka se pokazila, a po realizaci drenáže kolem domu klesla spodní voda o dalších 70cm. Nastala situace, kdy jezírko nemohlo být naplněno vodou. Původní firma dala ruce pryč.

 

 

Na zahradě se celý rok nic nedělo, a vše čekalo, že si někdo s tou situací poradí.

Vzhledem k tomu, že máme rádi výzvy, jsme se jezírka a jeho okolí chopili a dali se do práce.

Aby se využilo pramenu, který zde dříve vyvěral, vznikla vedle jezírka šachta s čtyřmetrovou hloubkou, do které byla svedena spodní drenáž jezírka, která do sebe začala stahovat vyvěrající vody. Díky tomu má jezírko celoročně dostatek čisté, pramenité vody, s vydatností kolem 7 m3. Jelikož je to množství vody dostatek i pro běžný menší rybník, tak voda napájí i závlahový systém, případně potom navazuje na drenážní přepad, který odvádí vodu z pozemku ven. Do jezírka jsme vysadili okrasné ryby, od jeseterů po karase i dva závojové koi kapry.

 

 

Dále bylo třeba vyřešit problém se zatlačenými solitérními kameny. Postavili jsme tedy opěrnou zídku, která posloužila jako zadní lem jezírka, na kterou jsme předsadili lem z kamenů, aby beton a poté i případná folie nebyly vidět.
Díky členitosti terénu vznikl malý vodopád, který dodává vodě kyslík a celkově zvyšuje krásu jezírka a jeho okolí.

 

 

 

 

Díky tomu, že je vody v jezírku přebytek, jsme mohli vytvořit závlahový systém “zdarma” - napájený ze stejného pramene.

A díky tomu, že se vyřešilo jezírko i závlaha, zbyl prostor na ozelenění okolí jezírka. Bohaté výsadby trvalek, okrasných trav a keřů probarvují zahradu po celý rok a svými barvami a variabilitou dodávají kouzelnou atmosféru o tohoto vodního prvku,

Pro snazší údržbu zahrady jsme použili obrubníky a přídlažbu z žulových kostek z červené žuly, které barvou hezky doplňují fasádu domu a usnadňují majitelům údržbu při sečení.

Doba realizace: 1,5 měsíce.

 

Fotogalerie

Zahradní centrum běloušek

Náš e-shop
Zahradní produkty ověřené profesionály
Do e-shopu

Nejnovější realizace

Nezávazně poptat realizaci zahrady

Návrh a realizace zahrad na klíč

Zabýváme se návrhem a projektováním zahrad, jejich realizací a kompletní péčí o zeleň. Tvoříme zahradní jezírka, produkční zahrady a poskytujeme i údržbu zahrad. V naší nabídce naleznete také tvorbu vodních a architektonických prvků, jakou jsou jezírka a zídky.

Všechno je zcela na klíč. Před každou realizací podrobně probereme Vaše touhy, požadavky a možnosti.

Kontakt

Realizace, údržby, projekty:
Ing. Nikola Sefzigová
Po-Pá 7:30-15:30hod
tel: +420 704 619 437
 
Objednávkový portál e-shop ZCB
podpora a správa objednávek
Libuše Pohlotová 
Po-Pá 7:30-15:30hod
tel: +420 704 619 438
 
Prodejna a výdejní místo Hředle:
Hředle 11, okr.Rakovník 27008
Po-Ne 8:00-19:00hod
tel. na prodejnu: +420 603 913 663
Click me

Zásady zpracování osobních údajů