Náš zákazník, pro kterého jsme realizovali Lesní biotop jezírka, nás opět oslovil - tentokrát s touhou kompletně rekonstruovat vnější prostory u vily v Praze.

Práci jsme započali na konci roku 2018. Využili jsme příhodného počasí, a před Vánoci jsme stihli vyhotovit automatický závlahový systém od společnosti Rain Bird. O závlahu trávníku se dnes stará 70 postřikovačů, o rostliny pak dva typy mikro závlahy - kapénkové potrubí, kterého je na parcele rozvedeno přes půl kilometru - a také mikro rozprašovače ve skalkových prostorách pro efektivnější distribuci životodárné vody pro skalničky a rostliny nízkého vzrůstu, které rostou mezi kameny na jižní straně pozemku.

Díky mírnému klimatu jsme započali práci již v půlce února roku 2019. Tehdy jsme se postarali o kompletní skrývku trávníků, realizaci skalky pod borovicí (dominantní bod zahrady) a o vykácení veškerých nevhodných dřevin a rostlin, které se do nové zahrady nehodily.

 

V další etapě jsme postavili dvě nové terasy, jednu u velkých francouzských dveří na posezení a druhou, menší, pro relax u bazénu.

Na pozemku jsme instalovali osvětlení in-lite, které zajišťuje, že cestičky, terasy a dřeviny vyniknou i v noci. Dohromady tak tvoří útulné prostředí pro letní večery. Osvětlení rozzáří zahradu i v zimních měsících, během kterých budou rostliny v zahradě odpočívat.

 

 

Stovky rostlin desítek druhů budou tvořit celoroční kulisu měnících se barev, tvarů a velikostí, od začátku jara až do konce podzimu. Ale i během zimy zůstane zahrada krásná, protože přijde řada na jehličnany a stavební prvky na zahradě, které dotvářejí pocit klidu a harmonie.

Povrch zahrady tvoří 3 základní prvky:

 

 

Cestičky kolem záhonů pod smrkem, přechod u garáže a cestičku pod borovicí tvoří nášlapné kameny umístěné v mlatu, které společně vytvořily krásnou kombinaci a vyzdvihují čistotu celého díla.

Pro čisté sečení bez dosekávání kolem okrajů jsme instalovali trávníkové přídlažby z žulových kostek v betonu, díky čemuž může výše zmíněný robot sekat i po okrajích trávníku. Nezůstávají tak žádná místa, která by se musela pracně sekat strunovou sekačkou.

 

 

Jelikož myslíme i na živočišné obyvatele zahrady, tak jsme vytvořili malé zahradní jezírko, které slouží jako pítko pro ptactvo, ježky apod. Díky klimatickým změnám jsou tyto vodní prvky velice důležitou součástí krajiny. Touto malou službičkou tak přírodě děkujeme za radost, kterou nám ptáci dělají svým zpěvem, svou likvidací škodlivého hmyzu a svou grácií, na kterou je úžasná podívaná.

 

 

Tato zahrada se bude během roku měnit, jak budou rostliny růst, a my budeme rádi, když Vám tento příběh jedné městské zahrady ukážeme v budoucích příspěvcích. Díky skvělé spolupráci s majiteli a díky maximálnímu výkonu všech, kteří se na této práci podíleli, vznikla tato naše "perla" mezi realizacemi zahrad.

 

Na podzim roku 2017 nás poptali majitelé čerstvě dokončené novostavby s přáním, aby se vytvořila okrasná zahrada založena na centrální trávníkové ploše určené pro děti, velkou terasou, pod již postavenou pergolou a také ochozem kolem nově vznikajícího bazénu. Vycházeli jsme s maximálního využití zahrady, kdy se musí počítat s velkým množstvím prvků na malé zahradě. Jelikož neměli návrh, se kterým mohli pracovat, tak jsme jim vytvořili projekt na míru dle jejich přání a požadavků tak, aby jejich zahrada plnila vše, co od ní očekávají.

Začali jsme základními zemními pracemi, od vrstvení terénů, které v některých místech bylo i 1m pod budoucí nulovou výškou. V rámci projektu domu byla již vytvořena sběrná jímka na vodu pro svod dešťové vody. Osadili jsme ji dešťovou kanalizací, zvedli poklopy od kanalizace a revizní šachty na vodu po požadované výšky - nuly a mohli jsme se pustit do tvůrčí činnosti. Součástí projektu byla navržena plně automatická závlaha Rain Bird, díky které mají majitelé jistotu, že vše poroste tak jak má, nebudou mít problémy s úhynem rostlin a zahrada zůstane po celý rok svěží a bude plnit svůj užitkový i okrasný účel na 100%. Díky závlaze dochází v letních měsících k udržení mikroklima a tím snižuje teplotu o několik stupňů proti rozpáleným vyschlým zahradám. O trávník se stará sít postřikovačů, rostliny zavlažuje kapénková závlaha a vše si majitelé ovládají v klidu domova přes telefon, díky chytré aplikaci, kde najdou vše, co k obsluze potřebují.

Díky inteligentnímu závlahovém systému majitelům zmizely starosti se zaléváním, snížila se spotřeba vody a šetří se finance.

Druhou fází realizace byly pomocné práce a usazení bazénu včetně dřevoplastových teras kolem bazénu a pod pergolou.

Pracovali jsme s plnými prkny Woodplastic, aby nedocházelo k velké roztažnosti materiálu (vlivem tepla a vlhka) a hlavně abychom mohli poskytnout maximální životnost materiálu, kterou nabízí výrobce. Dřevoplastová prkna jsou velmi jednoduchá na údržbu a čištění, mají stálou barvu a není potřeba je nijak natírat nebo se o ně starat.. Celková plocha teras čítá téměř 70m2 a nabízí velkou relaxační zónu pro majitele, kterou doplňují subtropické rostliny v květináčích.

Zbytek zahrady slouží převážně jako hrací plocha pro děti lemovaná živými ploty z tůjí, které podtrhuje trvalkový záhon, jakož to ústupek nám zahradníkům, abychom nevytvořili jen zahradu o živém plotě a trávníku. Díky pestrým barvám trvalek, které nakvétají od jara do podzimu je zahrada hravá a veselá po celý rok. V širším rohu trvalkového záhonu naleznou majitelé drobné ovoce, které si mohou děti přes sezónu ozobávat jako zdroj vitamínů.

Při druhé straně domu vznikl zahradní domek s rozšířením parkovacího stání pro skladování nářadí pro údržbu zahrady. Přední část parkovací zóny doplnily dekorační truhlíky a nádoby se zelení pro rozbití betonové šedi.

V přední části vstupu jsme vytvořili trvalkový záhon v kamenné kůře. Okrasné trávy vhodně doplňují skalničky, jehličnany a solitérní trvalky. Pro rok 2019 se zde počítá s vyvýšenými záhony pro pěstování zeleniny, jakož to přírodního zdroje vitamínů.

Při jiné zakázce jsme se dostali k zákazníkovi, který měl problém sehnat zahradnickou firmu, která by mu udělala "obyčejnou" zahradu, založenou pouze na trávníku s minimem ostatní zeleně.

A když už by tam měla vzniknout jiná zeleň, tak pouze taková, aby plodila drobné ovoce.

Terén byl před našim příchodem velice zanedbaný, po rekonstrukci domu zde byla hrubě rozvezená zemina, která byla silně zaplevelená jednoletými plevely.

Po totální likvidaci herbicidem došlo ke strhnutí terénu a vyrovnání ploch pravítkem tak, aby zmizely jakékoli nerovnosti a zahrada byla čistě uhlazená.

Jelikož práce probíhaly v Sprnu, tak lepší variantou byly travní koberce, ale po dohodě s majitelem jsme přistoupili k setému trávníku a za ušetřené peníze jsme vyhotovili automatický závlahový systém.

Stav, ve kterém trávník vidíte, je po třech měsících po realizaci, kdy už byl trávník po čtvrtém sekání. Během jara 2019 dojde ještě k přesetí a po jarním pohnojení bude trávník již ve 100% kondici.

Ne každý je fanouškem okrasných záhonů či okrasných jezírek, někdy stačí jednoduchost a čistota v zahradě. Díky závlahovým systémům jsou majitelé zproštěni práce se zaléváním a mohou si užívat svěžího trávníku, který obklopuje jejich bazén, ve kterém se koupou po téměř celou polovinu kalendářního roku.

Rád bych vyzdvihl práci svých kolegů, kteří se toho chopili v době, kdy teplota byla kolem 38 stupňů ve stínu a my mohli zahradu po 14-ti dnech předávat. Troufám si říci, že tuto zakázku jsme pokřtili všichni vlastním potem a doufáme, že bude majitelům sloužit dle jejich představ.

Ne každý chce okrasnou zahradu plnou jehličnanů, kvetoucích keřů apod. Jsou i zahrady, které slouží k naplnění denních potřeb jejich vlastníků. Na těchto zahradách klademe důraz na maximální využití prostoru a výnosnosti zahrady.

Pro majitelku, která je poradkyní v oblasti zdravé výživy, byla tato volba jednoznačná a rozhodla se tak pro produkční zahradu a všechny benefity s ní spojené.

Kolem domu vznikl sad ovocných stromů pro produkci čerstvého ovoce v létě a na podzim a čtyři vyvýšené záhony pro produkci zeleniny od jara do pozdního podzimu.

Pro sezónní pěstování zeleniny jsme vytvořili malý skleník, kompostér (pro navrácení živin z odpadu zpět do zahrady), zahradní domek a ohniště s místem pro posezení.

Vybudovali jsme i jezírko - vodní prvek pro ptactvo a hmyz, kteří slouží v zahradě jako doktoři. Zbavují zahradu biologickou, čistou cestou škůdce a pomáhají k udržení rovnováhy bez chemie.

Toto jezírko s přilehlou skalkou slouží jako bylinková zahrádka pro každodenní potřeby přilehlé kuchyně.

Přední zahrádku tvoří trvalkový záhon medonosných a léčivých rostlin, které lákají hmyz a slouží v domácí medicíně jako čerstvý zdroj potřebných surovin.

Mottem této zahrady je, že slouží k relaxaci, ale především k užitku při zdravém stravování. Poskytuje rostliny bez postřiku, fosfátů a různé chemie typické pro produkty ze supermarketu.

Naše zákaznice si nechala před několika lety obnovit lesní tůňku o rozměru 1x2 metry z volně položené folie. Na okraje poskládali hojně se vyskytující žulový valoun a bylo hotovo. Tak vzniklo původní jezírko v temném rohu pozemku chaty u smíšeného borovicového lesa na Jevansku.

Vzhledem k tomu, že tam oba manželé utíkají před pracovním stresem, trávit volný čas relaxací v přírodě, tak si vysnili, že budou mít jezírko s terasou, kde budou pít svou odpolední kávu a odpočívat.

Po první schůzce jsme zjistili, že paní považovala svá přání v daném místě za těžce realizovatelná. Byl problém s velikou suchou břízou, původní velkou skalkou, která se po mnoho desetiletí nevyčistila od nánosů bioodpadu, čímž zmizel její původní tvar i skryté cestičky, přístupem apod. Na nás bylo se s tímto vypořádat a najít ztracené krásy tohoto místa.

Za 14 dnů se nám podařilo vyhloubit a vytvořit nový tvar jezírka. Během tvorby jsme si všechny vykopané kameny i zeminu dávali stranou, abychom je posléze použili při tvorbě břehu a okolí jezírka.

Při tvorbě byl kladen důraz na přirozenost lesního biotopu založeného na široké škále hajních rostlin.

Obecně stínomilných rostlin vybíráme pro výrazné zbarvení listů, než-li pro krásu a velikost květů.

Do (nyní mnohem většího) jezírka jsme dali silnou fólii a ohraničili jsme ho kombinací různě velkých kamenů získaných přímo z přilehlého okolí. Filtrace jezírka je od firmy Oase. Filtraci, která je dělaná na 30m3 vodní masy jsme předimenzovali a dali na jezírko s vodní plochou cca. 8-10 kubíků. Díky tomu si majitelé mohou dovolit velké množství okrasných ryb, které dodávají jezírku život po celý rok.

Pro osvětlení jsme použili výrobky společnosti In-Lite, kterou považuji za jednoho z nejlepších dodavatelů venkovního osvětlení v ČR. Rozzářili jsme temný kout bodovými, sloupovými i obrysovými světly. Nasvětlení rohu kompletně mění dojem celého biotopu a láká i ve večerních hodinách k návštěvě.

Nad vodní hladinou jsme vytvořili terasu z nepravidelné dlažby k relaxaci nad jezírkem. Na terase je v létě stín, lehátko, i zásuvka pro notebook.

Povrch okolí jezírka tvoří šedý mlat, který usnadňuje údržbu při úklidu listí a jehličí, a zároveň slouží k zadržování vody a zlepšování vlhkostního poměru v půdě pro vysazené rostliny.

Podařilo se nám i obnovit starou přilehlou skalku s přilehlými cestičkami, které zde byly po desetiletí.

Máme tu další album s naší realizací. Tentokrát z jiného soudku, a tou bude veřejná zeleň v jednom z Pražských sídlišť. Při jihozápadní straně jsme provedli moderně pojatou úpravu zeleně trvalkovými skalkami, které svým osázením i realizací můžeme nazývat také skalkami. Naleznete zde trvalkovou květinu, která obyvatelům obarví cestu domu. Hojně zastoupeny jsou zde rudbeckie a echinacea.

Víte odkud původně pocházejí? Zda jsou to naše rostliny, či cizího původu? Znáte je z babiččiných zahrádek?

Každá zahrádka byla ozdobena velkými květy rostlin rodu echinacea ve všech možných barvách a rok od roku jich je úspěšným křížením víc a víc. Tyto rostliny kvetou od začátku července, a pokud jim budete pravidelně zastřihovat staré květy, tak budou na stonku nakvétat nové a nové, takže Vám budou dělat radost až do prvních větších mrazíků, klidně až do září. To je i účel této zeleně. Aby vydržela a kvetla co nejdelší dobu.

Odpovědí na původ těchto rostlin je, že pocházejí z prérií Severní Ameriky. Některé v Evropě zdomácněly a zplaněly. Celkem tento rod obsahuje 23 druhů trvalek či letniček, tudíž si vybere každý.

Pro celkovou nenáročnost jsou tyto záhony obohaceny o kapénkovou závlahu, zafoliovány a zaštěrkovány kvůli jednodušší údržbě. Realizace je jednoduchá, rychlá, ale s krásným výsledkem. Co myslíte?

V námi již známém Újezdě u Průhonic jsme se dostali na pozemek u novostavby, kde byla zahrada již založena včetně závlahového systému. Bohužel pro zahradu došlo k výstavbě bazénu a zahradního domku, takže bylo potřeba začít se vším od začátku.

Při levé straně domu vznikl okrasný záhon, který má sloužit i jako oddělení od ulice a jako hlavní ozdobný prvek celé zahrady. Dominantu zde již nyní tvoří stále zelená magnolie a skupiny různých trvalek a keřů/jehličnatých zákrsků.

Druhý hlavní prvek této zahrady je námi realizované dětské hřiště s domkem pro děti, houpačkou, skluzavkou a pískovištěm, které leží na umělém trávníku s vysokým vlasem. Díky velmi dobré drenáži si děti mohou venku hrát a rozvíjet své dovednosti téměř celý rok, a rodiče mohou v klidu domova pít kávu.

Umělý travní koberec nedrží vodu a díky již zmiňované vysoké drenáži zůstanou děti v suchu. Taktéž zde opadá riziko bodnutí včelou či vosou. Kolem zahradního domku vznikla užitková zahrádka, kde naleznete zákrsky peckovin i jádrovin, sloupové hrušky a jabloně, borůvky a v neposlední radě různé druhy jahod. Do prostoru při druhé straně domu, která slouží převážně jako servisní ochoz, jsme umístili tepelné čerpadlo pokryto kačírkem, aby se zde usnadnila údržba. Celou zahradu podtrhuje travní koberec se směsí trav, který díky automatizované závlaze dává zahradě čistý ráz. Realizace proběhla bez problémů během dvou týdnu, kdy došlo k opravdové proměně. Výsadba je zvolena tak, aby poskytovala radost a odpočinek pro malé i velké a člověk zde nemusel prací se zelení trávit více než dvě hodiny týdně.

Náš zákazník se rozhodl, že nechce kupovat spotřební zeleninu ze supermarketu, a že bude radši pěstovat svůj vlastní, ekologicky čistý a zdravý produkt.

Na zákazníkovo přání jsme realizovali zahradu s třemi vyvýšenými záhony. Každý záhon je 70cm vysoký pro snadnou práci s vysazenou zelení.

Záhony jsou téměř nesmrtelné, protože jsme použili betonový výlisek v imitaci pražcového dřeva. Povrch kolem záhonu jsme vytvořili s pomocí jednoduchosti drceného šedého mlatu, a ohraničili jsme ho obrubou z dlažebních kostek zasazených do betonu.

Celá realizace nám zabrala jen 2 dny. Vše proběhlo bez komplikací, čistě a bez přílišného hluku.

Pěstování ovoce, zeleniny a bylinek bude s těmito záhony jednoduché i produktivní.

Dle přání zákazníka jsme revitalizovali starý plastový výlisek a vytvořili okrasné jezírko založené na samočištění přes kořenovou filtraci rostlin. Podívejte se sami, jak se nám to povedlo.

Na přání klienta jsme zrealizovali vzorkovnu zahradního kamene u stavebnin ve Zruči nad Sázavou. Naleznete zde různé druhy štěrků, valounků, šlapáků, solitérních kamenů, ale také zídku s různými druhy obkladů. Pro případné zájemce můžete navštívit stránky stavebnin: http://www.stavba-x.cz/ Nedílnou součástí realizací podobných designových záhonů jsou i neviditelné obrubníky, u kterých jsme výhradním dodavatelem do ČR. Zakoupit je můžete prostřednictvím zpráv zde na facebooku, v dohledné době i na našem e-shopu. Jejich výhodou je vysoká pevnost, životnost, jednoduchá instalace a velká efektivita jejich práce. Trávník už nebude prorůstat do Vašich záhonů a vy budete mít o mnoho práce na zahradě méně.

Návrh a realizace zahrad na klíč

Zabýváme se návrhem a projektováním zahrad, jejich realizací a kompletní péčí o zeleň. Tvoříme zahradní jezírka, produkční zahrady a poskytujeme i údržbu zahrad. V naší nabídce naleznete také tvorbu vodních a architektonických prvků, jakou jsou jezírka a zídky.

Kontakt

+420 722 032 765
info@zahrady-belousek.cz
Lukáš Běloušek
Křivoklátská 969, 271 01 Nové Strašecí

Nejnovější realizace zahrad

Click me

Zásady zpracování osobních údajů

userhomephoneenvelope